Pokazy Videomappingu

Informujemy, iż w związku z koniecznością przeprowadzenia serwisu urządzeń, projekcje pokazów videomappingu zostały zawieszone do odwołania. O zmianach informować będziemy na bieżąco.

Jak za pomocą światła i dźwięku ukazano fenomen konstrukcji Hali Stulecia? Dlaczego na szczycie kopuły pojawia się karminowe światło? Gdzie umieszczono specjalne pierścienie, spinające konstrukcję kopuły?

W Hali Stulecia  zobaczyć można niezwykły pokaz mappingu, który prezentuje fenomen konstrukcji wnętrza jedynego wrocławskiego obiektu z listy UNESCO. Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu.

Wnętrze niegdyś największej na świecie kopuły, dziś jest scenerią dla specjalnej projekcji światła i dźwięku. Stała instalacja tworzy trójwymiarowe złudzenie ruchu, kruszenia i deformowania się elementów wnętrza budynku, podkreślając zarazem piękno jego surowej estetyki. Całość zsynchronizowana jest z autorską ścieżką muzyki elektronicznej. Utwór skomponowany dla Hali Stulecia i dedykowany jej betonowej kopule jest próbą muzycznego oddania ponadczasowości architektonicznych konstrukcji XX wieku.  Inspiracją dla muzyki skomponowanej przez Thomasa Vaquié był zarówno orkiestralny utwór, odbijający się w kolosalnej architektonicznej konstrukcji, jak i elektroniczna faktura, przywołująca działanie czasu. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze Hali Stulecia stało się tłem do opowieści historii jej powstania, którą przygotowali artyści z grupy AntiVJ, Romain Tardy oraz Thomas Vaquié.

W trakcie pokazu videomappingu wyróżniającym elementem  jest czerwone światło, rozbłyskujące w sercu kopuły.  Ten wizualny motyw nawiązuje bezpośrednio do pierwotnego założenia architekta Hali Stulecia, Maksa Berga, który chciał, aby szczyt kopuły został wypełniony karminowym szkłem. Przenikające światło słoneczne miało być jednym z elementów dekoracyjnych surowej architektury Hali. Autorzy pokazu zaznaczyli również główne elementy konstrukcyjne monumentalnej kopuły  – dwa specjalne pierścienie, spinające jej żebrową konstrukcję – o których znaczeniu można dowiedzieć się więcej na wystawie Centrum Poznawczego Hali Stulecia.

Videomapping w Hali Stulecia jest dopełnieniem stałej wystawy multimedialnej Centrum Poznawczego Hali Stulecia, która przedstawia zwiedzającym genezę powstania obiektu i historię jego  przemian na przestrzeni lat.