Spacer z przewodnikiem do wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego

Powrót do kalendarza wydarzeń

Kiedy:

15.03.2015 godz. - 15.03.2015

Gdzie:

Kosmiczna podróż do przeszłości! Spacer z przewodnikiem do wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego.

W najbliższą niedzielę, w trakcie ostatniego zimowego spaceru z przewodnikiem będzie można zwiedzić wnętrze wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Spacer organizowany przez Centrum Poznawcze Hali Stulecia rozpocznie się o godzinie 12:00.

Instytut Astronomiczny UWrWrocławskie Obserwatorium Astronomiczne założone zostało w roku 1791 przez Antona Jungnitza. Mieściło się w tzw. Wieży Matematycznej na Gmachu Głównym Uniwersytetu. U progu XX wieku następca Gallego, Julius Franz, przeniósł Obserwatorium na wyspę na Odrze w pobliżu Uniwersytetu instalując tam dwa nowe instrumenty, w tym znajdujący się obecnie w kopule Instytutu 8-calowy refraktor Clarka-Repsolda. Dwaj następni dyrektorzy Obserwatorium, Alexander Wilkens i Erich Schönberg, zbudowali w latach 20-tych i 30-tych XX wieku na nowym terenie w Parku Szczytnickim (obecnie ul. Kopernika 11) najpierw pawilon południkowy, a następnie obecny budynek Instytutu wraz z kopułą mieszczącą refraktor”. [źródło: http://bit.ly/1BovmTa]

Niedzielne spacery z przewodnikiem mają charakter cyklicznych spotkań miłośników oraz amatorów historii wrocławskich obiektów, uczestnicy poznają obraz dawnego Wrocławia oraz jego architektoniczne przemiany na przestrzeni lat.

 

Harmonogram spacerów w marcu 2015:

  • 15.03. – Obserwatorium Astronomiczne Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
  • 22.03. – wiosenny spacer po Parku Szczytnickim
  • 29.03. – Centrum Technik Audiowizualnych, CETA (dawniej: Wytwórnia Filmów Fabularnych)

 

Niedzielne spacery z przewodnikiem rozpoczynają się o godz. 12:00. Bilety w cenie 5 zł/os. dostępne są w dniu wydarzenia w kasie Centrum Poznawczego Hali Stulecia (budynek Hali Stulecia – wejście „D3”). Nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Organizatorem niedzielnych spacerów z przewodnikiem jest Centrum Poznawcze Hali Stulecia.