Niedzielny spacer z przewodnikiem do wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego

Powrót do kalendarza wydarzeń

Kiedy:

19.06.2016 godz. 12:00 godz. 14:00

Gdzie:

Cena:

5 zł/os. - w kasie biletowej Centrum Poznawczego Hali Stulecia

Centrum Poznawcze Hali Stulecia w każdą niedzielę organizuje piesze spacery z przewodnikiem szlakiem wrocławskich obiektów, które opowiadają o dawnym Wrocławiu oraz jego architektonicznych przemianach na przestrzeni lat.

Instytut Astronomiczny UWrCo tydzień w niedziele o godz. 12:00 przy sprzyjającej aurze atmosferycznej zapraszamy na podróż do przeszłości. Odwiedzający będą mogli poznać tajemnice obiektów i terenów położonych w pobliżu Hali Stulecia,  zgłębić ideę towarzyszącą tworzeniu koncepcji zagospodarowania tego terenu oraz historię jego zabudowy. A to wszystko w letniej scenerii, w której kompleks Hali Stulecia prezentuje się wyjątkowo urokliwie.

W najbliższą niedzielę, w trakcie najbliższego niedzielnego spaceru z przewodnikiem, będzie można zwiedzić wnętrze wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Spacer organizowany przez Centrum Poznawcze Hali Stulecia rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 12:00.

„Kosmiczna podróż do przeszłości” (niedziela, 19 czerwca)

„Instytut Astronomiczny UWr Wrocławskie Obserwatorium Astronomiczne” założone zostało w roku 1791 przez Antona Jungnitza. Mieściło się w tzw. Wieży Matematycznej na Gmachu Głównym Uniwersytetu. U progu XX wieku następca Gallego, Julius Franz, przeniósł Obserwatorium na wyspę na Odrze w pobliżu Uniwersytetu instalując tam dwa nowe instrumenty, w tym znajdujący się obecnie w kopule Instytutu 8-calowy refraktor Clarka-Repsolda. Dwaj następni dyrektorzy Obserwatorium, Alexander Wilkens i Erich Schönberg, zbudowali w latach 20-tych i 30-tych XX wieku na nowym terenie w Parku Szczytnickim (obecnie ul. Kopernika 11) najpierw pawilon południkowy, a następnie obecny budynek Instytutu wraz z kopułą mieszczącą refraktor”.

[źródło: http://bit.ly/1BovmTa]

*     *     *

Zapraszamy do Centrum Poznawczego Hali Stulecia. Cena udziału w spacerze: 5,00 zł. Bilety do nabycia w dniu wydarzenia. Udział w wycieczce nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc, jednak ilość miejsc jest ograniczona. W przypadku dużej liczby chętnych o możliwości udziału w spacerze decydować będzie kolejność zakupu biletów w dniu wydarzenia.

W przypadku wątpliwości, czy ze względu na warunki pogodowe spacer odbędzie się, prosimy o kontakt pod numerami telefonu: 71 347 50 47 lub 71 347 51 51.