MIĘDZY JAZAMI: HISTORIE GROBLI SZCZYTNICKO-BARTOSZOWICKIEJ. WAKACYJNY SPACER Z PRZEWODNIKIEM.

Powrót do kalendarza wydarzeń

Kiedy:

12.07.2015 godz. 12:00

Gdzie:

Cena:

Koszt udziału w spacerze to 5 zł/os. Bilety dostępne będą w kasie Centrum Poznawczego Hali Stulecia

W najbliższą niedzielę, t.j. 12 lipca, będzie można wziąć udział w spacerze z przewodnikiem wałem odrzańskim. Piesza wędrówka tropem zabytkowych obiektów znajdujących się w pobliżu Wyspy Opatowickiej, rozpocznie się o godzinie 12:00. Organizatorem jest Centrum Poznawcze Hali Stulecia.

Węzeł Wodny Bartoszowice–Opatowice powstał na początku XX w., po wielkiej powodzi z 1903 roku. Był jednym z najważniejszych elementów systemu skutecznej ochrony przeciwpowodziowej Wrocławia. W 1912 r. otwarto  kanał żeglugowy dla statków o ładowności do 100 ton a nad jazem Bartoszowice wybudowano most ze śluzą.

Przed wojną tereny nadrzeczne tętniły życiem a statki turystyczne przypływały regularnie co godzinę. Ówcześni mieszkańcy chętnie spędzali tam wolny czas, do dziś pozostały ślady zabudowy świadczącej o odbywających się koncertach i innych imprezach kulturalno-rozrywkowych. Wczorajsze i dzisiejsze oblicze Grobli Szczytnicko-Bartoszowickiej, ciekawostki o historycznych obiektach znajdujących się wzdłuż brzegu Odry oraz opowieści o tym jak rzeka służyła ludziom, poznać będzie można w trakcie spaceru z przewodnikiem w niedzielę 12 lipca o godzinie 12:00.

www.fotografie.wrocław.pl i www.panoramy.wrocław.pl

zdjęcie udostępnione dzięki: www.fotografie.wrocław.pl i www.panoramy.wrocław.pl

Spacery z przewodnikiem mają charakter cyklicznych spotkań miłośników oraz amatorów historii wrocławskich obiektów, uczestnicy poznają obraz dawnego Wrocławia oraz jego architektoniczne przemiany na przestrzeni lat. Organizatorem niedzielnych spacerów z przewodnikiem jest Centrum Poznawcze Hali Stulecia.

Koszt udziału w spacerze to 5 zł/os. Bilety dostępne będą w kasie Centrum Poznawczego Hali Stulecia bezpośrednio przed zaplanowanym spacerem.  W przypadku wątpliwości, czy ze względu na warunki pogodowe spacer odbędzie się, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 71 347 50 47 albo 71 347 51 51.

 

Szczegółowe informacje:

Centrum Poznawcze Hali Stulecia (budynek Hali Stulecia, wejście „D3”)

Tel. 71 / 347 51 51 lub 71 347 50 47